Kontakt:

Obec Cinobaňa
Banská ulica 315/1
985 22 Cinobaňa

047 / 439 51 06
www.cinobana.sk

ocucinobana@cinobana.sk

IČO: 00 316 008
Prima banka
Č. ú. 6008090001/5600

Anketa:

Návštevnosť:

Napíšte nám:

Pre odoslanie správy prepíšte text z obrázku.

Cestovný ruch a turistika

Turistický sprievodca

Obec Cinobaňa leží v regióne Novohrad na úpätí Slovenského Rudohoria. Oblasť obce bola obývaná už v pozdnej dobe bronzovej (700 r.p.n.l.). Obyvatelia sa živili poľnohospodárstvom a baníctvom. Prvá písomná správa o obci pochádza z r. 1279.

Žijú tu prevažne Slováci, cca. 2350 obyvateľov. K obci Cinobaňa patria aj časti: Katarínska Huta, Turičky, osada Hrnčiarky a Žihľava. Starousadlíci sú evanjelici. Evanjelické kostoly pochádzajú zo 14.-16.storočia. V časti Turičky stojí drevená zvonica zo 17. storočia. V časti Katarínska Huta sa nachádza katolícky kostol z 19. storočia.
Žihľava Obec leží v doline Cinobanského potoka, cestou popri ňom sa môže návštevník dostať do najkrajších častí chotára. Listnaté a ihličnaté lesy, horské lúky, ticho, čistý vzduch, roztrúsené drevené domčeky, studničky s krištáľovo čistou vodou. To všetko sa ponúka návštevníkovi málo dotknuté civilizáciou.
 
Sú tu výborné podmienky pre turistiku. Cestou sa možno občerstviť zberom lesných plodov – malín, černíc, ale na svoje si prídu, hlavne v jesennom období aj hubári.
 
Na vrchole StriebornejPo žltej miestnej značke sa dostanete na turistami obľúbený vrch Strieborná. Vo vrcholových partiách sa určite obzrite za seba, kde uvidíte v údolí Cinobaňu a v diaľke Lučenec. Za ním sa vypínajú vrcholky maďarskej Mátry – pohraničný Karancs, či hrad Salgó a naľavo od nich v diaľke majestátny Kékes. Zo Striebornej sa dostanete na Horné Fafáky, kde si užijete krásne výhľady do „píľanskej doliny“. Na západe sa zrkadlí vodná hladina Ružinskej priehrady, nad ňou vidieť Bralce. Napravo od Braliec vidieť obec Budinú a kus ďalej symbolický kopec lučenských turistov – Javor. Z Horných Fafákov sa môžete pustiť do doliny do Lovinobane, či Kotmanovej, alebo cez Hrnčiarky na Žihľavu. Zo Žihľavy si vychutnáte krásny pohľad na hrebeň Nízkych Tatier a Poľanu, či Bykovo, alebo opačným smerom na Lučenskú kotlinu.
 
Cinobanské lazy sa okrem prírodných krás môžu pochváliť aj vyše storočnou raritou. Starú krčmu na Žihľave dal postaviť bývalý richtár 1.10.1878. Na starom drevenom tráme, ktorý ostal po viacerých rekonštrukciách je trasľavým písmom vyrytý odkaz, že ide o stavbu starú 125 rokov.
 
Kríž na Prieraze O Starej krčme idú rôzne fámy. Koncom 19. storočia bola na cinobanských lazoch vysoká laznícka populácia. Chlapi chodievali pracovať do neďalekej Kokavy a svoju dennú mzdu neraz prepili v kokavskej krčme. Domáci richtár rozhodol, že aj oni budú mať svoju vlastnú krčmu. A tak sa s božou pomocou, ako je to napísané na drevenom tráme, podarilo v októbri 1878 krčmu dokončiť. Pod starým trámom sa podpísal aj slávny zbojník z rodu Kamenských, ktorý bol známy vo viacerých chotároch.
 
Po zelenej miestnej značke sa dostanete k bývalým osadám Šutova jama, Lazy, či Prieraz. Na hrebeni si užijete nádherné výhľady východným smerom. Uvidíte blízku Jaseninu, Klenovský Vepor, masív Kráľovej hole a za dobrého počasia aj vysokotatranský Kriváň. Severným smerom uvidíte Bykovo, či obidva vrcholy majestátnej Poľany. Zo sedla Prieraz sa dá pokračovať na plošinu Táňovo, alebo zísť do aj dnes obývanej osady Hrnčiarky..
 
V Cinobanských lesoch žije jariabok, zajac, diviak, líška aj raticová zver. V poslednej dobe si krásnu prírodu vybral za svoj domov i medveď hnedý. V obci hniezdia bociany, rastú tu vzácne dreviny a kvitne bohatá flóra.
 
Bohatstvom tohto kraja je krásna príroda a srdeční ľudia, to všetko čaká na svojich turistov, aby ich objavili.

         

Na Šutovej jame           Horné Fafáky

         


Žihľava

Do chotára obce Cinobaňa patrí časť zvaná „Žihľava“. Nachádza sa severne od Hrnčiarok. Dá sa tam dostať pešo po lesnej ceste od Hrnčiarok a autom cestou od Látok a cez osadu Dolná Bzová, Čechanky a Brestiny.

Zaujímavosti Žihľavy:
krásna príroda
kaplnka
kríž so spasiteľom
miestny cintorín
pasienky
množstvo zvery a vtáctva (jelene, srnky, ...)
penzión „Stará krčma“ – ubytovanie a stravovanie
obytné domy občanov (obývané i prázdne)
zrenovované tradičné domy slúžia hlavne pre oddych občanov z hlavného mesta a iných lokalít Slovenska.
upravené studničky, napájadlá, umelé jazierka
skalné múry proti erózii
množstvo ovocných stromov (hlavne čerešne)